Zenedith's dev blog

Dałem się namówić.., szatanowi chyba..

Debian : Konfiguracja workspace’a dla Apache2+PHP5+MySQL #1.

@Apache2
Zainstalowanie serwera www Apache2 pod Windowsem sprowadza się do ściągnięcia najnowszej wersji instalatora pod adresem httpd.apache.org/download.cgi i postępowania zgodnie z instrukcjami.

W systemach uniksowych możemy pobrać źródła i sami sobie przekompilować aplikację (instrukcje w pliku INSTALL) lub skorzystać z gotowych pakietów dla Debiana co ja uczynię. Używając aptitude lub synaptic’a instalujemy najnowszą dostępną wersję (np. Apache/2.2.9).

Konfiguracja serwera na platformie Windows sprowadza się głównie do zmian w pliku httpd.conf znajdującego się w podkatalogu /conf/ katalogu instalacji.
W systemie Debian, pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu /etc/apache2/ a sam plik httpd.conf jest tutaj pusty. Ponieważ system konfiguracji składa się z paru plików, opiszę tutaj ich zastosowanie:

 • Plik apache2.conf – zawiera podstawowe ustawienia serwera, najważniejsze ustawienia to ServerRoot „/etc/apache2” czyli miejsce instalacji apache2.
 • Pliki w podkatalogu /conf.d/ to przede wszystkim ustawienia aliasów czyli skróconych ścieżek  – dla przykładu, jeśli zainstalujemy phpMyAdmin jako pakiet Debiana zamiast ręcznej instalacji, to pojawi się plik alias’u dla phpMyAdmin, odnoszący się do lokalizacji phpMyAdmin w systemie: /usr/share/phpmyadmin/ .
  Dostępny będzie przez adres:
  http://localhost/phpmyadmin/,
  gdzie phpmyadmin jest nazwa alias’u.
  Tworzenie alias’u jest bardzo proste i sprowadza się do wpisania alias’u z odpowiadającym mu adresem w systemie oraz opcjonalnie ustawienie praw dostępu do wskazanego miejsca przez:
  <Directory sciezka_alias> … </Directory>
 • Katalog mods-available zawiera zainstalowane/dostępne moduły apache2, które mogą zostać włączone.
 • Włączenie wybranych modułów odbywa się przez utworzenie łącza symbolicznego w katalogu mods-enabled. Są więc tam wszystkie moduły, które są używane przez serwer Apache2. Zamiast tworzyć ręcznie łącza symboliczne, można użyć polecenia:
  a2enmod nazwa_rozszerzenia, czyli np. a2enmod rewrite.
  Do usuwanie aktywnych modułów służy polecenie:
  a2dismod nazwa_rozszerzenia.
 • Katalogi sites-available i sites-enabled pełnią analogiczną funkcję do katalogów modułów z tą różnicą, że przechowują ustawienia dla hostów, czyli katalogów głównych odpowiadających domenom. Jeśli mam tylko domenę localhost, to znajdziemy tam jej ustawienia w pliku default :
  DocumentRoot to ścieżka do katalogu domowego localhost (tam gdzie będą przechowywane pliki html, php,..). Domyślnie jest ustawiona na katalog /var/www/, co można oczywiście zmienić. Jeśli zmienimy DocumentRoot na np. /media/program_files/www/, to musimy także zmienić odpowiadający mu wpis <Directory /var/www/> na <Directory /media/program_files/www/>.
  Oprócz pliku default znajdziemy tu również plik default-ssl i jest on używany gdy korzystamy z serwera apache2 z obsługą ssl, czyli przez protokół https. Zarządzanie aktywnymi „site’ami” ułatwimy sobie przez polecenia a2ensite i a2dissite.

Wprowadzając zmiany w tych plikach, serwer apache trzeba zrestartować. Można tego dokonać na dwa sposoby (należy się zalogować na root’a):

 1. invoke-rc.d apache2 restart,
 2. /etc/init.d/apache2 restart.

Oprócz opcji restart, dostępna jest opcja stop zatrzymująca usługę serwera i opcja start uruchamiająca serwer.

To najważniejsze ustawienia jeśli chodzi o konfigurację serwera apache2. W kolejnej części przedstawię konfigurację PHP5 wraz z PEAR i dodatowymi rozszerzeniami.

Reklamy

29 Grudzień, 2008 - Posted by | debian, web |

2 Komentarze »

 1. Jeszcze jedna mała opcja
  /etc/init.d/apache2 configtest
  sprawdza błędy w pliku konfiguracyjnym, dobrze zrobić przed restartem na serwerze „produkcyjnym” :D

  Komentarz - autor: XANi | 7 Styczeń, 2009 | Odpowiedz

  • Dziękuje za uzupełnienie.

   Komentarz - autor: zenedith | 7 Styczeń, 2009 | Odpowiedz


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: